Як писати дипломну роботу: покроковий алгоритм

Дипломна робота - це масштабне наукове дослідження, яке виконується на певну тематику, що стосується спеціальності випускника. У кожного напряму свої вимоги і критерії не тільки до написання, а й до оформлення диплома.

Представлений процес - тривалий, тому відповідальні студенти починають займатися написанням за шість-дев'ять місяців до обумовленого терміну захисту. Багато хто вважає, що самостійно написати дипломний проект майже нереально. Якщо ви володієте достатньою кількістю часу, вмієте структурувати і швидко обробляти інформацію, то з легкістю впораєтеся з поставленим завданням. В іншому випадку краще звернутися за кваліфікованою допомогою фахівців, які гарантують результат.

Як написати диплом: поетапні рекомендації

Під час виконання ВКР важливо правильно організувати процес. Щоб не заплутатися і не панікувати, дотримуйтеся алгоритму, який допоможе вам зрозуміти, як написати диплом:

1 етап: підготовка

Щоб написати якісний дипломний проект, студенту необхідно приділити час вибору теми і пошуку інформації.

 • Вибір тематики.

Якщо у вас є така можливість, виберіть тематику, яка найбільше здається цікавою. Під час підбору теми не варто орієнтуватися виключно на власну інтуїцію. Проаналізуйте інформацію, яку ви зможете знайти в друкованих або електронних ресурсах за обраною темою. Чим більше даних ви знайдете, тим краще.

Таким чином ви спочатку «відсієте» теми, які будуть складні для розуміння і зможуть викликати питання. Тому відкривайте електронні бібліотеки, наукові статті, монографії, щоб зібрати інформацію. Сьогодні все це можна зробити онлайн. Зберіть максимум даних, щоб написати якісну і структуровану роботу.

 • Співпраця з науковим керівником.

Щоб зрозуміти, як писати дипломну роботу, поспілкуйтеся зі своїм науковим керівником. Рекомендується спочатку налагодити з ним хороші стосунки. Так викладач спочатку буде налаштований на спільну роботу, зможе допомогти з інформацією і під час захисту. Природно, з науковим керівником можуть виникнути 2 варіанти взаємин: плідна співпраця викладача і повна відсутність його зацікавленості. Не сумнівайтеся, при написанні дипломної роботи вам обов'язково буде потрібна допомога наукового керівника, тому варто відразу ж вибудовувати довірчі відносини.

 • Збір інформації.

Чим більше інформаційних джерел ви зберете, тим краще. Щоб написати диплом самому, потрібно зібрати якомога більше джерел. В мережі ви зможете отримати доступ до різноплановим електронних бібліотек, книг, статей і монографій. Рада експертів: не ігноруйте зарубіжні та англомовні ресурси. Як показує практика, там ви зможете знайти актуальні дані, статистику та останні дослідження.

Мало знайти багато інформації. Потрібно ще й додатково структурувати інформацію, правильно її обробляти, аналізувати. У будь-якому випадку, це те, з чого почати писати диплом найкраще.

2 етап: складання плану

Складання плану - головна основа. План - це в прямому сенсі «скелет» дипломної роботи. Кожен підпункт повинен з різних сторін розкривати тематику, але при цьому зберігати структуру диплома, а саме: введення, теоретична частина, практична частина, рекомендації, висновки, додатки.

Практична частина доповнюється розрахункової, якщо ви навчаєтеся на економічних або технічних спеціальностях. Зверніть увагу, що структура може змінюватися в залежності від навчального напрямку. Спочатку запитайте на випускає кафедрі зразок диплома і безпосередньо плану. Він надається як в електронному вигляді, так і в якості методички. Зверніть увагу на те, що план дипломного проекту затверджується окремо перед написанням матеріалу. Він допомагає відібрати і структурувати в подальшому інформацію, яка знадобиться для написання кожної частини.

3 етап: написання теоретичної частини

У кожному дипломному проекті обов'язково повинна бути теоретична глава, незалежно від того, на якій спеціальності ви навчаєтесь (гуманітарної або технічної). Головний плюс в тому, що теоретична частина вимагає виключно опрацювання. Найчастіше теорія - універсальна, тому ви зможете досить швидко написати цю час тину, використовуючи універсальні джерела:

 • Підручники і методички.
 • Книги, журнали.
 • Монографії, наукові статті.

На окрему увагу заслуговують електронні бібліотеки. Такм ви зможете знайти масу корисної інформації. Щоб текст добре сприймався, намагайтеся додавати в нього таблиці, графіки, схеми. Найбільші малюнки можна виносити в додатки. Природно, вичитувати кожну пропозиція не буде ніхто. Зверніть увагу на те, що дипломна робота повинна бути без плагіату. Сьогодні проекти перевіряються спеціальними програмами розширеного пошуку. Дотримуючись запропонованої методики написання, намагайтеся дотримуватися рекомендацій і «переробляйте» текст, так як найвищий можливий рівень плагіату - в теоретичній частині.

В інститутах, університетах і коледжах представлена ​​частина дипломної роботи розподіляється додатково на 2-3 підпункту. Зробіть їх такими, щоб вони точно розкрили обрану вами тематику.

4 етап: написання практичної (аналітичної) глави

Представлений розділ характерний не кожному профілю, що важливо з самого початку враховувати. На більшості спеціальностей практична глава передбачає розрахункову або дослідницьку частину, творче завдання. Щоб написати її правильно, необхідно визначитися, на базі чого ви будете збирати дані для аналізу.

 • Наприклад, економічні спеціальності припускають детальний аналіз і опрацювання фінансових показників компанії або організації. У той же час, випускники технічних спеціальностей створюють власний проект / програму / розрахункову роботу.

Структура практичний (аналітичної) глави - жорстка. Найчастіше вона передбачає 3 або 4 основоположних елемента, тому важливо зберігати алгоритм написання. У цих підпунктах пояснюється характеристика (походження) даних, проводиться комплексний аналіз (розробка проекту); виконується поставлена ​​задача; робляться висновки і прописується «висновок».

Якщо ви хочете написати структурований розділ і повноцінно розкрити аналітичну частину диплома, вставляйте малюнки, скріншоти, таблиці, графіки, звіти. Всі відскановані документи / матеріали виносьте в додатки. Так вони не будуть займати корисний об'єм роботи. Але при цьому не забудьте написати і розставити по тексту посилання на конкретні програми.

5 етап: завершальні роботи

Одна з головних частин, яка найчастіше перевіряється викладачами і науковим керівником, - висновки (висновок). Написати її досить легко, так як вам буде потрібно просто зібрати ключову інформацію, яка була представлена ​​до цього в інших розділах. Не забувайте дотримуватися логічний ланцюжок викладу. Кожне твердження має підкріплюватися характерним висновком. Обов'язково дотримуйтесь рекомендацій, прописаним в методичці, або запросить приклад 2021 дипломної роботи.

Після висновків по структурі обов'язково повинен розташовуватися список літератури. Всі без винятку викладачі звертають увагу на список використаних джерел для диплома. Попереджаємо відразу, не вийде просто взяти і написати список літератури. Інформацію необхідно структурувати і правильно оформити.

 • Зверніть увагу на той факт, що багато ВНЗ виставляють вимоги до дати та року видання можливих літературних джерел. Наприклад, наукові статті та монографії не повинні бути «старіше» 5 останніх років.

Перш ніж здати на перевірку список літератури, перегляньте, як правильно оформляти дипломну роботу. До бібліографії висуваються особливі вимоги, які не варто ігнорувати, так як дипломний проект буде проходити комплексну оцінку не тільки наукового керівника і викладачів, а й методиста.

Не менш важливий момент - оформлення доповнень. Ознайомтеся з вимогами того, як повинні виглядати додатки. Зверніть увагу на той факт, що вони не нумеруються, а відзначаються в алфавітному порядку.

6 етап: перевірка і підготовка до друку

Перед друком важливо уважно перевірити текст. Не забувайте пронумерувати сторінки, враховуючи особливості роботи. Моменти, про які також забувають студенти:

 • Проставлення посилань на додатки в тексті.
 • Виставлення полів в роботі.
 • Визначення правильного міжрядкового інтервалу.
 • Збереження відступів між розділами і главами.

Представлені моменти п ід час перевірки і здачі дипломного проекту сильно «кидаються» в очі. Через це більшість робіт «загортаються» назад. Не ігноруйте повторну вичитку зібраного матеріалу. У більшості випадків в цей момент визначається досить недоліків, які ви не змогли б спочатку помітити. До того ж, буде прикро, якщо через дрібниці доведеться повністю передруковувати диплом.

7 етап: підготовка до захисту

Перш ніж отримати допуск до захисту дипломного проекту, доведеться написати анотацію, доповідь до захисту, створити презентацію, отримати рецензію, підготувати роздатковий матеріал.

Анотація - короткий невеликий виклад до того, над чим ви працювали, на чиї дослідження і наукові роботи орієнтувалися. Написати анотацію необхідно якісну, структуровану, зрозумілу. Цей структурний елемент диплома, який обов'язково уважно читається і аналізується. Найкраще анотацію писати спільно з науковим керівником, як і рецензію. Остання повинна створюватися безпосередньо викладачем. Як показує практика, випускникам часто доводиться самостійно писати рецензію, орієнтуючись на коментарі наукового керівника.

Роздатковий матеріал дипломної роботи за правилами оформлення передбачає наявність титульної сторінки. Важливо розташувати структурні елементи в правильній послідовності. Коли будете роздруковувати додатки, об'єктивно оцінити якість друку. Особливо важливо це для таблиць і графіків. Приділіть увагу до шрифтів і розміру символів, щоб вся інформація залишалася та читалася.

Доповідь до виступу обов'язково повинна супроводжуватися презентацією. Оптимальна тривалість «виступу» випускника - в межах 7-10 хвилин. Саме тому доповідь повинна бути невеликою, але разом з цим ємкою. Щоб написати доповідь, орієнтуйтеся на висновки, які прописувалися в кожному розділі і главі. Створювати доповідь краще спільно з презентацією. При оформленні слайдів керуйтеся стандартними правилами: мінімум тексту - максимум графічних елементів. Намагались демонструвати таблиці, графіки та інші результати розрахунків або АНАЛІЗУ. Відмовтеся від тексту, щоб презентація НЕ превратилась в «полотно».

Універсальні рекомендації

Написати самостійно дипломний проект - можливо, якщо починати це робити не за за кілька днів до захисту. Якщо ви вже опинилися в такій ситуації, то краще звернутися за кваліфікованою допомогою до фахівців.

Не забувайте, що половина успіху - це захист. Перечитайте роботу, приділивши увагу аналітичній частині, висновкам. Питання, які задає комісія, в більшості випадків стосуються методів і прийомів, які ви використовували під час виконання практичної частини, і зроблених висновків. Намагайтеся не нервувати під час захисту. Більшість наукових керівників підтримують своїх випускників, задаючи стандартні запитання.

Підійдіть відповідально до процесу, почавши написання дипломного проекту заздалегідь. Так ви зможете підготувати повноцінну, цікаву роботу, яка стане завершенням вашого процесу навчання.

ТОЛЬКО В АПРЕЛЕ

ДАРИМ ЧЕК-ЛИСТ ПО НАПИСАНИЮ КУРСОВОЙ & 500 ГРИВЕН НА ПЕРВЫЙ ЗАКАЗ

оставь заявку на бесплатный расчет стоимости написания твоей работы прямо сейчас


* обязательные поля для заполнения

ДАРИМ ПРЕЗЕНТАЦИЮ И ДОКЛАД ПРИ ЗАКАЗЕ ДИПЛОМА!

оставь заявку на бесплатный расчет стоимости написания твоей работы прямо сейчас


* обязательные поля для заполнения

×